Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 

Gminna Biblioteka Publiczna w Pozezdrzu

ul. Pogodna 2, 11-610 Pozezdrze

 

Pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna oraz nieodpłatne poradnictwo obywatelskie udzielane jest na podstawie Ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie Powiatu Węgorzewskiego zostały uruchomione w następujących lokalizacjach:

1.Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Węgorzewie, ul. Bema 16A, pok. Nr 7 – punkt usytuowany w lokalu z dogodnym dostępem dla osób poruszających się    na wózkach inwalidzkich.

Dzień tygodnia

Godziny przyjęć

Podmioty udzielające porad

Poniedziałek

900-1300

adwokat / radca prawny

Wtorek

1200-1600

radca prawny/ adwokat

Środa

 

900-1300

 

radca prawny/ adwokat

1300-1500 Nieodpłatna Pomoc Prawna

1500-1700  Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie

organizacja pozarządowa

 

Czwartek

800-1200

 

organizacja pozarządowa

1200-1600

 

adwokat / radca prawny

 

Piątek

 

900-1300

 

radca prawny/ adwokat

1300-1500 Nieodpłatna Pomoc Prawna

1500-1700  Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie

organizacja pozarządowa

Organizacja pozarządowa: Stowarzyszenie „SURSUM CORDA” z siedzibą w Nowym Sączu. Nieodpłatna pomoc prawna świadczona jest przez radcę prawnego, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie świadczone jest przez doradcę obywatelskiego.

 

2.Urząd Gminy w Budrach, Al. Wojska Polskiego 18, pok. Nr 5,
(punkt, obsługiwany przez organizację pozarządową: Stowarzyszenie „SURSUM CORDA”
z siedzibą w Nowym Sączu. Nieodpłatna pomoc prawna świadczona jest przez radcę prawnego)

Poniedziałek: 900-1300

3.Urząd Gminy w Pozezdrzu, ul. 1 Maja 1a, pok. Nr 18 ,
(punkt, obsługiwany przez organizację pozarządową: Stowarzyszenie „SURSUM CORDA”
z siedzibą w Nowym Sączu. Nieodpłatna pomoc prawna świadczona jest przez radcę prawnego)

Wtorek: 800-1200

Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługuje osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Nieodpłatna pomoc prawna od dnia 16 maja 2020 r. obejmuje także sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą – niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku.

W czasie zagrożenia epidemicznego, w okresie stanu epidemii albo stanu nadzwyczajnego udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego może odbywać się za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość oraz poza lokalem punktu. Do świadczenia pomocy stosuje się odpowiednio przepisy mające zastosowanie do osób, o których mowa w art. 8 ust. 8 ustawy. Przepisu art. 4 ust. 2 nie stosuje się. Powyższe oznacza, że realizacja zadań z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w trakcie trwania epidemii (a także stanu nadzwyczajnego oraz stanu zagrożenia epidemicznego) może odbywać się w sposób wyłączający bezpośrednią obsługę interesantów, a więc za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość (np. telefon, e-mail, komunikatory internetowe) oraz poza lokalem punktu.

Co istotne, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy w powyższy sposób beneficjent nie jest zobowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, a osoba fizyczna-przedsiębiorca nie musi składać oświadczenia o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku.

Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty. Kobiecie, która jest w ciąży, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością.

W celu uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego należy umówić wizytę pod nr telefonu 87 427 06 42 (sekretariat PCPR w Węgorzewie), poprzez pocztę mailową: sekretariat@pcprwegorzewo.pl oraz moduł zapisów na porady zdalne za pomocą strony internetowej www.np.ms.gov.pl

 

Klikając w adres można samemu po wybraniu odpowiedniego województwa i powiatu umówić dogodny termin porady zdalnej, np. przez telefon i Internet.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

1)      poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną” o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub  spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym lub,

2)      wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub

3)      sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym, lub

4)      sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Zakres nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie świadczone jest przez organizację pozarządową. Obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje
w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

Osoby uprawnione do nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego mogą przekazać anonimową opinię o udzielonej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczonym nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim.
Opinię należy złożyć poprzez wypełnienie druku Karty Pomocy – część B, dostępnym
u adwokata/radcy prawnego lub na stronie internetowej i wrzucenie jej do zamkniętej urny oznakowanej napisem: Opinie o udzielonej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczonym nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim lub przesłanie drogą mailową na adres: organizacyjny@powiatwegorzewski.pl .

Informacje

Liczba wyświetleń: 204
Utworzono dnia: 12.01.2021

Historia publikacji

  • 12.01.2021 11:00, Administrator
    Edycja strony: Pomoc prawna
  • 12.01.2021 10:59, Administrator
    Dodanie strony: Pomoc prawna